Doğasan Metal

Alüminyum Boru Tutucular

Alüminyum Boru Tutucular

Doğasan Metal bünyesinde Alüminyum Boru Tutucular ürün gruplarının üretimini Alüminyum Enjeksiyon Dökümü prosesi ile yapmaktayız. Ürün gruplarından bahsetmeden önce alüminyum metalinin özelliklerini ve avantajlarını inceleyelim.

Alüminyum Boru Tutucular, Alüminyum Kelepçeler, Alüminyum Bağlantı Elemanları ve Tutamak Parçaları gibi otomobil endüstirisinde çoğunlukla toplu taşıma araçlarında kullanılması amacıyla sanayiye firmamız tarafından Alüminyum Enjeksiyon Döküm prosesi ile üretilerek sunulmaktadır.

Geri dönüştürebilme

Alüminyum sonsuza dek dayanır ve doğanın en iyi dostlarından biridir. Bu nedenle sizin de en iyi dostunuzdur.

Şekillendirilebilirlik

Alüminyumun üstün dövülgenlik yeteneği onu neredeyse hayal edebileceğiniz tüm ürünlere biçimlendirebilmeniz anlamına gelir.

Ağırlık

Çeliğin yaklaşık üçte biri oranındaki yoğunluğu ile (2.700 kg/m3) alüminyum, süper hafif bir malzemedir. Bu nedenle tüm sektörlerde birbirinden farklı malzemelerin yerini almaya devam etmektedir.

Mukavemet

Hafiflik, zayıflık demek değildir. Alüminyum alaşımları 70 ve 700 MPa arasında çekme mukavemetine sahiptir. Çelik derecelerinin çoğunun aksine gücü düşük sıcaklıklarda artar. Bu da alüminyumu birçok yerde doğal tercih haline getirir.

Makinede işleme

Bu malzeme ile çalışmanın çok yönlülüğü inanılmaz boyuttadır. Öğütme, delme, kesme, delme ve bükme alüminyumu biçimlendirmenin yaygın görülen yöntemleri arasındadır. Ayrıca makinede işleme sırasında enerji girişi de düşüktür, diğer bir deyişle daha çevreci bir çevresel ayakizine sahiptir.

Alüminyum güçlüdür

Alüminyum, düşük yoğunluğu nedeniyle son derece hafiftir. Ancak ekstrüzyonlar güçlü ve dayanıklı yapılabilir. Her şey uygulamaya ve arkasındaki mühendisliğe bağlıdır. Bir gemide, gemi tasarımcıları çeliğe karşı yüzde 40 oranında ağırlık tasarrufuna ulaşabilirler.

Korozyon direnci

Hiç alüminyum pası gördünüz mü? Alüminyum havadaki oksijenle reaksiyona girerek son derece ince bir oksit tabakası oluşturur. Bu katman yalnızca birkaç yüz mikron kalınlığında olsa da (1 mikron, 1 mm’nin binde biridir) yoğundur ve korozyondan mükemmel düzeyde korunma sağlar. Bu katman hasarlandığında kendini onarabilir.

Alüminyum Döküm

Alüminyum döküm parça üretimi için kokil döküm, metal enjeksiyon döküm, kum döküm, alçak basınç döküm gibi çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler üretilecek parçanın fiziksel özellikleri, şekli, kalitesi ve üretim miktarına göre tercih edilmektedir.

Kum döküm yöntemi alüminyum döküm sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Alüminyum kum dökümü için üretilecek parçanın ahşap yada araldite çekilmiş modeli olmalıdır. Kum dökümler önceden hazırlanmış özel kalıp kumları ile yapılmakla birlikte daha çok kilolu ve diğer döküm yöntemlerine uygun olmayan parçalar için tercih edilir. Kum döküm yönteminin işçiliği ve emeği fazla olduğundan az sayıda ve düşük yüzey kalitesine uygun üretimler için tercih edilirler.

Kokil döküm yöntemi, ülkemizde yaygın olarak kullanılmayan döküm metodudur. Kokil döküm uygulaması iyi bir tecrübe gerektirmekle beraber teknolojiyede ihtiyaç duyulmaktadır. Alüminyum kokil döküm uygulamasında en önemli şey kalıptır. Kalıp maliyeti yüksek olmakla birlikte seri üretimler için ekonomiktir. Daha çok küçük ve karmaşık yapılı parçalar için tercih edilir. Çıkan parçanın yüzey kalitesi ek bir temizleme gerektirmeyecek kadar temizdir. Kokil döküm uygulamasında kum döküm yöntemine göre işçilik ve emek daha azdır.

Metal Enjeksiyon Döküm yöntemi yaygın olarak kullanılan döküm yöntemlerindendir. Çok adetli parça üretimleri için tercih edilir. Kalıp maliyetleri diğer döküm yöntemlerine göre daha düşüktür. Özel enjeksiyon makinaları yardımıyla erimiş sıvı metal basınç desteğiyle kalıp boşluğuna doldurularak şekillendirilir.

Alüminyum Metal Enjeksiyon

Sıcaklık yardımı ile eritilmiş metalin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılmasını işlemi ile oluşan imalat yöntemine Alüminyum Metal Enjeksiyon denir.

Madeni kalıplara ergimiş metal dökülerek yapılan biçimlendirme işlemi insanların geliştirdikleri en eski metotlardan biridir. Bu sistemde ergimiş metal bir kalıp içerisine dökülerek sertleştirilirmektedir. Enjeksiyon döküm makinesine bağlanan kalıp içerisine yolluklar yardımıyla ergimiş alüminyum akar ve basınç yardımıyla boşluklara doldurularak istenen ürün elde edilir.

Alüminyum ve alaşımlarının çelik kalıplarda dökümü 1914 yılında gelişti. 1915 de doehler pres döküm şirketi ilk kez ticari alaşımlı parçaları meydana getirdi.

Bu metodu ile en küçük komponentlerden, büyük dökümlere kadar çok çeşitli ebat ve kategorilerde parçalar üretilebilir. En yaygın imalat yöntemlerinden birisidir. Bu işlemin gerçekleştirildiği makineye enjeksiyon makinesi denir. Alüminyum Boru Tutucular bu üretim metodu kullanılarak firmamız bünyesinde  üretilmektedir.

Otomobil Endüstrisinde Alüminyum

 • Alüminyum emniyet, konfor ve güvenilirlikten ödün vermeden ağırlık azalımı için anahtar bir malzemedir.
 • Düşük özgül ağırlığı ve yüksek mukavemeti sayesinde alüminyumun yaygın olarak kullanımı orta sınıf bir otomobilde yaklaşık 300 kg ağırlık azaltımı sağlayabilir. Bu oran,aracın toplam ağırlığının %30’una denk gelmektedir.
 • Geri dönüşüm dikkate alındığında alüminyum diğer tüm malzemelerden daha verimlidir. Alüminyum kalitesinden bir şey kaybetmeden tekrar geri dönüştürülebilir. Yüksek hurda değeri, geri dönüşümü ve tekrar kullanımını garanti etmektedir. Otomotiv sektöründe kullanılan alüminyumun %95’i toplanarak geri dönüştürülmektedir. Bu malzemelerin hurda değeri normal değerlerinin %50 sinin üzerindedir.
 • Hafiflik özelliğinin yanında alüminyum malzeme, boyasız veya kaplamasız olsa bile sudan ve yol tuzlarından kaynaklanan korozyona karşı dayanıklıdır.
 • Görsel olmayan parçalarda çelik için gerekli olan ve ilave maliyet getiren galvanizleme, kaplama veya boyama alüminyum için gerekli olmayabilir.
 • Alüminyum, boyanın çizilmesi veya kalkması durumunda çelik gibi paslanmaz, korozyona dirençlidir.
 • Bazı plastik malzemeler gibi çöl sıcağı, kuzey soğuğu veya UV ışınlarının etkisi sonucunda özellikleri zayıflayarak kırılganlaşmaz.

Yukarıda açıklanan sebeblerden dolayı otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. Toplu  taşıma araçlarında kullanılan;

 • Alüminyum Boru Tutucular
 •  Alüminyum Spotlar
 • Alüminyum Bağlantı Elemanları
 • Otobüs Tutamak Parçaları

Firmamız bünyesinde bulunan Alüminyum Enjeksiyon Döküm prosesleri ile üretilmektedir. Üretilen bu ürünler istenen renklerde yapılarak müşterilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

Doğasan Metal Enjeksiyon Döküm olarak Alüminyum Döküm alanında 50 yılı aşkın bir süredir otomotiv sektörüne hizmet etmekteyiz. Hizmetimizi her geçen gün daha ileri taşıyarak Bursa sanayisinin önemli kuruluşlarından olmaya devam edeceğiz.
× WhatsApp İletişim